Országos Katasztrófavédelmi Mobil Labor verseny a KKI közreműködésével
. .
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Veszélyes Üzemek Főosztálya immár második alkalommal rendezte meg 2017. november 6. és 9. között a Katasztrófavédelmi Mobil Laborok Országos Versenyét, amelynek a Gazdasági Ellátó Központ ferihegyi úti logisztikai raktárbázisa adott otthont. A KML állományoknak a verseny napján csapatonként 5 feladatot kellett végrehajtaniuk, a forgószínpad szerűen megtervezett feladatokra 75 perc állt rendelkezésre.
A megmérettetés során kül- és beltéri feladatokat egyaránt végeztek a versenyzők, amelyek a radiológiai, biológiai és vegyi felderítés illetve az ADR ellenőrzés témaköréhez kapcsolódtak. A verseny résztvevői a gyakorlati feladatok mellett elméleti ismereteikről is számot adtak illetve az októberben rendszeresített vízanalitikai eszközpark használatára is sor került.
A Katasztrófavédelmi Kutatóintézet feladata a vegyi anyagok felderítésére hangolt pálya tervezése, pályafelügyelete volt és ez a helyszín adott helyt a különböző vízvizsgálati eljárások végrehajtásának is. A beavatkozó állomány egy használaton kívüli vegyi laboratórium hátrahagyott vegyszereinek analitikáját hajtotta végre és azonosított folyékony és szilárd halmazállapotú, a környezetre veszélyes szénhidrogén származékokat és szerves savakat.
A vízanalitikai eljárás során a pályafelügyelő által kijelölt vízmintából klór-dioxid tartalmat kellett meghatározniuk spektrofotometriás méréssel illetve ugyanezen minta pH értékét kellett megmérniük. A pálya feladatainak végrehajtása során a felügyelők figyelték az egység közti kommunikációt, az együttműködést és a végrehajtás szakszerűségét, majd a pálya értékelőlapján rögzítették az ott tapasztaltakat.
Az értékelés hangsúlyos részét képezte a vegyi felderítő eszközök szakszerű használata, a mintakezelés és a kommunikáció azon része, amely a döntéstámogató információk elhangzására fókuszált. További értékelési szempontként lett figyelembe véve az egyéni védelem eszközeinek használata, a kárhelyszíni radiológiai felderítés, az ehhez szükséges háttérmérések és műszerkalibrálások korrekt elvégzése.
A vízanalitikai műszerek használata csak kisebb súllyal szerepelt az értékelésben, mindössze a megszerezhető pontok 20%-a erejéig, tekintettel arra ,hogy a műszerek oktatása, rendszerbe állása és a verseny időpontja között igen rövid idő telt el .
A megyei egységek csapatszintű együttműködése, feladatmegosztása, műszerhasználata egyaránt fejlődést mutat. A vegyi pályán megfigyeltek alapján elsősorban a vízanalitikai eszközök használatának elmélyítésére van szükség.
Az egész hetes verseny lebonyolításában, a csapatok értékelésében, a helyszín megtervezésében és berendezésében részt vett az Intézet több munkatársa: Szabó Attila tű. alezredes Intézetvezető, Gazda Iván tű. százados, Krizsán Atilla tű. százados és Tollár Gábor tű. hadnagy.
A verseny végeredményét Dr. Mógor Judit tű. ezredes asszony, Hatósági – Főigazgató helyettes ünnepélyes keretek között az OKF dísztermében hirdette ki.
A verseny győztese a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság ferihegyi KML csapata lett, a második helyet a Zala megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság csapata érte el és a dobogó harmadik helyén a Békés megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság KML állománya végzett.
Gazda Iván tű szds
KKI
.